Pasakas.net

Teikas

Dundagas pils un tās iemītnieki III

Teicējs: Mārtiņš Daugulis

MP3
Samazināt teksta izmēru Palielināt teksta izmēru

Velns salīdzis ar Dundagas kungu, ka viņš uztaisīs Dundagā pili. Ja Dundagas kungs uzminēs Velna vārdu, tad kungs varēs pili paturēt, ja nē, tad kungam nocirtīs galvu. Velns aizgājis pie kalēja un sācis kalt un sviest visu stūrī. Bet neviens nevarējis saprast, ko Velns kaļ un kas tur būs. Atnākusi pēdīgā diena. Velns paņēmis savus dzelžus un pazudis kā ellē. Meita, govis mežā ganīdama, dzirdējusi, ka purvā viens dzied:

"Aijā, aijā, vēderšļanka,

Rītā pārnāks Jurķelis,

Dundagas pili uztaisīs,

Kungam galvu nocirtīs."

No rīta meita stāsta savam kungam, lai viņš maksā daudz naudas, tad viņa izglābs kungu no nāves. Kungs negribēja naudu meitai maksāt, jo viņš domāja, ka pats vārdu uzminēs.

No rīta pils gatava un Velns nāk iekšā. Kungs nu min un min, bet nevar uzminēt. Velns saka: "Vēl tu vari aiziet un apdomāt."

Kungs aiziet pie meitas un nu sola daudz naudas, lai saka Velna vārdu. Meita pasaka, ka Velnu sauc par Jurķeli. Kungs atkal ieiet pie Velna, bet tūliņ vēl vārdu neteic, bet minas un minas. Nu Velns ir priecīgs. Bet uzreiz kungs saka: "Kas tavu vārdu nezina. Tevi sauc Jurķelis." Velns aizskrēja ar visām stenderēm ārā. Un tā no šī laika pils palikusi kungam.

Tā radusies Dundagas pils.

 

Izmantošana nekomerciāliem mērķiem. Atsauce uz biedrību Ideju Forums obligāta.
e-pasts pasakas@pasakas.net 

Informācija grāmatu autoriem un tulkiem Mūsu draugi
Autortiesības © 2007 Biedrība Ideju Forums. Visas tiesības aizsargātas. Cube Systems – web dizains un izstrāde
  • Pasaku jaunumi
  • Pievienot Google